Mapa Ranking

TurkućPodjadek

TurkućPodjadek
Punkty:3.697
Ranking:1383
Plemię: PIEKŁ1


Wioski (2) Współrzędne P.
001
554|482 3.537
002
550|485 160
Profil
Obraz
Tekst osobisty
Kiedyś: Piachu lub Stefan Kosa Kombinator

Turkuć podjadek, turkuć pospolity (Gryllotalpa gryllotalpa) – gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae), jeden z największych owadów w Polsce. Dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie spędza większość czasu. Larwy identyczne jak imago, ale początkowo bezskrzydłe, a później z krótszymi skrzydłami. Samica opiekuje się jajami, a następnie przez pewien czas młodymi. Owad wszystkożerny, dożywający od dwóch do czterech lat.

Występowanie
Europa, zachodnia Azja i północna Afryka. W Europie południowej i środkowej występuje licznie. W Polsce spotykany jest od nizin po rejony górzyste. Nie był wykazany jedynie ze Wzgórz Trzebnickich, Sudetów Zachodnich, Kotliny Nowotarskiej i Tatr. Dawniej w Polsce był gatunkiem pospolitym. Został zawleczony do Ameryki Północnej, gdzie spotykany jest we wschodnich Stanach Zjednoczonych.
Środowisko
Głównie środowiska wilgotne: torfowiska, bagna, podmokłe łąki, a także rowy, zagony, ogrody, pola uprawne i sady; uważany za szkodnika upraw rolnych, ogrodniczych i leśnych.

Morfologia
Ciało o ciemnobrązowym lub brunatnorudawym ubarwieniu, masywne, wydłużone, z silnie rozwiniętym przedpleczem, długimi przysadkami odwłokowymi i stosunkowo krótkimi tylnymi nogami. Przednie odnóża silne, grzebiące, łopatowate, zaopatrzone w kolce – służą do poruszania się pod ziemią, rozgrzebywania piasku i budowy korytarzy. U osobników obu płci obecny jest aparat strydulacyjny.
Wielkość
do 6,2 cm długości oraz rozpiętości 4 cm.
Skrzydła
proste, długie, ostro zakończone, sięgają poza odwłok, używane w okresie godowym.

Rozród
Dojrzała samica, po intensywnym żerowaniu i kopulacji w maju i czerwcu, w podziemnych gniazdach składa do 300 jaj, którymi się następnie opiekuje. Dla zapewnienia ciepła podgryza korzenie roślin rosnących nad gniazdem, aby uschły i odsłoniły drogę promieniom słonecznym. Larwy wylęgają się po około 3 tygodniach. Początkowo żerują gromadnie tylko pod ziemią, pod opieką samicy. W ciągu roku samica wydaje jedno pokolenie. Dojrzałość płciową osiągają po 2 latach. Na terenie Polski imagines pojawiają się od maja do października. Samica turkucia podjadka opiekuje się larwami do jesieni, wtedy młode samodzielnie już kopią kanaliki do głębokości 0,5–1metra, gdzie zimują.

Tryb życia
Gatunek wszystkożerny, zjada korzenie roślin (stąd nazwa), ale również bezkręgowce, głównie larwy innych owadów. Nie gardzi dżdżownicami, ślimakami, pędrakami i drutowcami. Większość życia spędza pod ziemią, kopie rozgałęziające się i krzyżujące ze sobą wąskie korytarze, w których nie może się odwrócić – porusza się do przodu lub do tyłu.

Znaczenie
Dawniej, jako gatunek pospolity, był uważany za szkodnika, ponieważ może wyrządzać szkody w ogrodach, inspektach, uprawach roślin okopowych i szkółkach. Jego liczebność spadła prawdopodobnie na skutek zatrucia gleb. Obecnie nie ma większego znaczenia w uprawach.

Odznaczenia zwycięzcy
Zwycięskie plemię

Zwycięstwo na Świat 143 z plemieniem Opętany Eksperyment.

Zwycięskie plemię

Zwycięstwo na Świat 170 z plemieniem Playerboy!.

 
Odznaczenia bojowe
Hetman (Drewno - Poziom 1)

Zaatakuj 10 innych graczy.


Szczęściarz

Przejmij wioskę obniżając jej poparcie dokładnie do wartości 0.


 
Odznaczenia społeczne
Ukochany druh (Brąz - Poziom 2)

Zawrzyj 15 przyjaźni.


Mentor (Drewno - Poziom 1)

Jako mentor wytrenuj 1 ucznia.


 
Odznaczenia rozwoju
Architekt (Brąz - Poziom 2)

Zbuduj lub rozbuduj 150 budynków!


Zbieracz (Brąz - Poziom 2)

Zbierz łącznie 10.000 surowców.


Człowiek interesu (Drewno - Poziom 1)

Wymień towary na rynku 10 razy.


Król punktów (Drewno - Poziom 1)

Wspinaj się w rankingu i zdobądź 100 punktów.


Mistrz rekrutacji (Drewno - Poziom 1)

Zrekrutuj łącznie 20 jednostek!


Mistrz zadań (Drewno - Poziom 1)

Wykonaj 40 zadań!


 
Odznaczenia inne
Lata gry (Złoto - Poziom 6)

Graj w Plemiona przez 6 lat.


 
Odznaczenia na innych światach
Świat 143

Świat 160

Świat 161

Świat 162

Świat 164

Świat 170

Świat 182

Świat 171

Świat 179

Świat 203

Świat 165

Świat 166

Świat 168

Świat 174

Świat 177

Świat 163

Świat 169

Świat 181